A kevesebb lehet több is, avagy hogyan javítsuk az üszők reprodukciós teljesítményét

2024 december 18

Az ország számos tehenészetében – lehetőleg genomelemzés után – a kisebb genetikai értékkel rendelkező egyedeket hústípusú bikák spermájával termékenyítik. Ennek gazdasági előnyei mellett viszont tény, hogy így kevesebb fiatal tisztavérű holstein-fríz üsző fog rendelkezésre állni az állomány pótlására.

A protokoll alkalmazásával gyorsíthatjuk legértékesebb állományhányadunk genetikai előrehaladását, azonban ügyelnünk kell arra, hogy a vemhesülési ráta a helyén legyen. Még fontosabbá válik az üszők mihamarabbi felkészítése és időben termékenyítése.

Az elsődleges szempont, amire nagy figyelmet kell fordítani, a fiatal állatok áramlása a nevelőfázisból a termékenyítési fázisba. Ehhez naprakésznek kell lenni az állatok fejlődését illetően: legalább havonta ellenőrizzük súlygyarapodásukat, hogy amikor az állat elérte a megfelelő fizikai és szaporodásbiológiai érettséget, megkezdődhessen a tenyésztésbe vétel. Az ezt követő lépésben hangsúlyos a már termékenyített állatok rendszeres, protokoll szerinti vemhességvizsgálata.

A gyakorlatban az az ideális felállás, ha a termékenyített üsző 28 napon belül a vemhesek közé sorolható át. Más esetben meg kell keresni adott állatnál a termékenyülést érintő probléma forrását. Ha szükséges, végezzünk ivarzás-szinkronizációt prosztaglandin hormonkészítmények segítségével. A cél, hogy a tenyésztésbe vételre várók közé kerülve mielőbb jelentkezzen az ivarzás, ezzel az inszeminálások időzítése kézben tartható és hatékonysága  jobbá válik.

Másrészt azonban ez nehéz kérdés, ugyanis a hormonhasználat csökkentésére irányuló szabályozások előbb vagy utóbb ezt a szegmenst is érinteni fogják. Célszerű lesz a hagyományos ivarzás-megfigyelés mellett új technológiákat alkalmazni már az üszők esetében is. Több partnerünk a termékenyítés előtt álló üszőkben is használja a CowManager füljelzőt, mely nagyban megkönnyíti a fiatal ivarzó állatok megtalálását. Az ismertetett háromlépcsős programmal proaktívan léphetünk fel annak érdekében, hogy a szükséges üszőutánpótlás tervezhető módon rendelkezésre álljon!