Az ellés körüli időszak: a legfontosabb 100 nap

2024 december 18

Az ellés előtti 40 és az ellés utáni 60 nap meghatározó tényező a gazdasági siker és a tehenek átlagos élettartama szempontjából. Jó állománymenedzsmenttel és takarmányozási stratégiával a klinikai és szubklinikai betegségek drasztikusan csökkenthetők.
Az elléssel kapcsolatos kockázatok jól ismertek: tejláz, méhgyulladás, tőgygyulladás, ketózis és acidózis. A legnagyobb probléma az, hogy ezek a betegségek legtöbbször nem egyedszinten jelennek meg, viszont a következő betegségek melegágyát jelentik. A szubklinikai betegségek számának becslése különösen nehéz a klinikaihoz képest, mivel nehezen észrevehetők és mérhetők, ezért gyakran kezelés nélkül maradnak. Éppen ezért a prevenció aranyat ér!

Ami az ellés után történik, az már az ellés előtt meghatározott. A gyakorlatban egyre több farmon szerencsére már sokat léptek ezen problémák megelőzésében. A különbség a többi farmhoz képest, hogy az alapvető mindennapi feladatokat is tökéletesen, precízen látják el, az apasztástól kezdve a csoportváltásokon át a magas minőségű, higiénikus komponensekből álló specifikus takarmánykeverékek etetéséig. Sokkal egyszerűbb és gazdaságosabb egészséges állatokkal dolgozni, magasabb hozamok és a hasznos élettartam növelése mellett. Ezek a tényezők a fogyasztóknak is fontosak, főleg, ha antibiotikum-felhasználásról van szó. Szakmai aranyszabály az ellés utánra: étvágy, étvágy, étvágy!

Fontos ugyanis a megfelelő takarmánykeverék összeállítása és a megfelelő időben való etetése, de a legfontosabb, hogy a szárazanyag-felvétel a legmagasabb legyen minden időpontban.

A TechMix takarmányozási partnerünk jelmondata is ezt követi: „Keeping animals drinking, eating and producing.” Az ellés időszakában sokat evő és sokat ivó tehén egészséges marad, és örömmel termel. Ebben segít a TechMix YMCP terméke a frissen ellett teheneknek. Tartalmaz élő élesztőt, ami segíti a bendő mikrobiológiai egyensúlyának helyreállítását, és javítja a rost emésztését. A magnézium a több forrásból származó kalcium felszívódásában játszik szerepet. Hozzáadott niacintartalmával a ketózis megelőzésében segít. Ellés után az azonnali alkalmazása nagymértékben hozzájárul a szárazanyag-felvételhez, az egészséges bendő-pH felállításához, és a tejtermelés növeléséhez.

Üzemi vizsgálatok alapján akár 0,9- 3,6 kilogrammml javuló tejtermelés érhető el. Az YMCP bólusz formájában is alkalmazható. A Vitall bólusz az egyetlen préselt bólusz a piacon, amely élő élesztőt tartalmaz. Segítségével a bendő gyorsabban alkalmazkodik a megváltozó takarmányadaghoz, az étvágy
hamarabb visszaáll.

További termékek, amelyek rendkívül hatékonyan alkalmazhatók az ellés körüli időszakban, a TriMic, az RY Caps és a Bovine BlueLite.
A TriMic élő élesztőt és fermentációs kivonatokat tartalmaz, mellyel az acidózis kialakulásának esélyét csökkenti, és javítja a takarmányértékesítést. Az RY Caps egy olyan bólusz, amely étvágytalanság esetén hatékonyan helyreállítja a bendő baktériumflóráját a termelési ciklus bármely szakaszában.

Szintén az élesztőtartalmával képes elérni, hogy az állat újra elegendő takarmányt fogyasszon el. A BlueLite (por vagy pellet) pedig bármilyen stresszes időszakban alkalmazható, hiszen gyors elektrolitpótlást biztosít, és többféle energiaforrást tartalmaz. Frissen ellett tehenek számára is igen nagy segítséget nyújt a laktáció kezdeti szakaszában.

Az ellés körüli időszakban minden apró részlet számít, és mindent meg kell tennünk a tehén mihamarabbi felépüléséért, hogy minél tovább termelhessen
egészségesen és profitábilisan.

Skultéty Veronka