2024 december 18
A Zoetis 2013-ban alakult a Pfizer Animal Health cégből kiválva, azóta különálló cégként működik. Több mint 14 ezer embernek ad munkát, és szolgáltat világszerte a haszon- és társállattartóknak.
Cégünk a World Wide Siresen keresztül áll kapcsolatban a Zoetisszel, így a magyar tejtermelők számára is elérhető a Clarifi de Plus, a minden paraméterre kiterjedő genomvizsgálat. A Clarifi de Plus genomikus szolgáltatás az ennek alapján fejlesztett DWP$ (2016-tól) indexekkel képez komplett csomagot, amellyel az állatok termelési, küllemi és fitness-wellness tulajdonságai együtteséből származó profittermelő képességet számítják annak érdekében, hogy egyszerűbbé váljon a tenyésztői döntések meghozatala, racionálisabb legyen a tenyésztői munka és gyorsuljon a genetikai előrehaladás.
Kiválogathatjuk állományunk legígéretesebb egyedeit, különválaszthatjuk a gyengébb képességű fiatal és a már lemaradó genetikai szintet képviselő idősebb egyedeket. Így a spermafelhasználást igazán minőségi szintre emelhetjük. A genomvizsgálatnak akkor látjuk legnagyobb előnyeit, ha minél fiatalabb állatokon végezzük el. Embrióprogram számára például kifejezetten előnyös a gyengébb genetikai képességű üszők hasznosítása recipiensként, mivel ezekben az embrió megtapadása és a vehem kihordása sikeresebb.
Nagy amerikai állományokban több elemzés is készült arról, hogy mekkora gazdasági előnyre lehet szert tenni ezen indexek konzekvens használatával.
Először azt kell világosan meghatározni, hogy milyen céllal fogunk bele a genomvizsgálatokba. A 4-5 éves tehenek mintegy 20%-kal több tej termelésére képesek, mint az első laktációsok, de több egészségi kihívással is szembesülnek (tőgygyulladás, sántaság, anyagforgalmi rendellenesség).
Ezek költségei miatt tenyésztési és selejtezési döntések is felszínre kerülnek. Mivel a DWP index nagy hangsúlyt fektet az egyed egészségi tulajdonságaira, használatával genetikai értelemben biztosított adott telepek számára a hosszabb ideig termelő, gondoktól mentes állat.
A folyamatosan fejlődő index is hozzájárult ahhoz, hogy a halva születések aránya az utóbbi időben 2-3%-ra csökkent. A ma érvényes számítás során már figyelembe veszik a vetélésre és ikerellésre való hajlamot is. A tulajdonságok indexbe kerülését megelőző kutatás szerint a vemhességek 12,8%-a valamilyen oknál fogva abortálódik. A legtöbb vetélés a kutatás szerint a 45. nap, a 90. nap és a 200. nap környékén történik. Másik megállapítás szerint a vemhességeknek 3,25%-a ikerborjakat eredményez.
Az említett esetekre általánosan elmondható, hogy reprodukciós és metabolikus zavarokat idézhetnek elő a tenyészállatokban. Utóbbi esetben fokozottan megnő a veszélye akár az állat elhullásának is. Másrészt a váltivarú ikerellésből származó üszők – bármilyen jó genetikai adottságokkal rendelkeznek – tenyésztésbe nem lesznek vehetők. A DWP$ következő összetevője a remények szerint a hőstressztűrő képesség beemelése lesz, hiszen a hőstressz nem csupán termeléskieséssel jár, hanem az embrió károsodásával is.
Azzal, hogy pontosan tudjuk, milyen genetikai tulajdonságokkal rendelkezik az állományunk, sokkal pontosabban ki tudjuk választani a számunkra megfelelő tenyészbikákat is. Így tényleg csak azon állatok szaporítóanyaga kerül felhasználásra, amelyek megfelelnek az állomány egyedeinek.
Telepünk környezetre gyakorolt hatását csökkentheti, ha a tenyésztés alapjait a genomikára helyezzük. Pontosabban megállapítható lesz a szükséges üszők létszáma, hatékonyabb lehet a termelés és a takarmányhasznosítás.
Összegezve, egy kilogramm tej előállításához sokkal kevesebb környezeti terhelés lesz szükséges. Ez különösen fontos lehet a jövőben az erősödő zöld szemlélet és a szűkülő karbonkvóták tekintetében. Az elmúlt három évtizedben a tejtermelő ágazat nagyon jelentős hatékonyságnövekedést tudott elérni a környezeti erőforrások igénybevételének csökkentése mellett, s ezen az úton kell továbbhaladnia.
A Holstein Genetika Kft. szolgáltatási csomagja a WWS közreműködésével az idei évtől bővült a francia Labogena cég genomvizsgálati szolgáltatásával, amely az árutermelő állományok számára olcsóbb, de elégséges tartalmú információt szolgáltat a tenyésztői döntésekhez.
Csaba József