2024 december 18
Kutatások azt bizonyítják, hogy 120 laktációban töltött nap után minden elszalasztott ivarzás 60-80 euró veszteséget jelent. Ez a veszteség sokszor láthatatlan, viszont nagyobb utánajárás után egy igen jól látható számot eredményezhet a telepeknek. A termelési intenzitás növekedésével és a folyamatos klímaváltozással az ivarzó állatok megtalálása egyre nehezebb feladat.
A hagyományos emberi erőt igénylő megfigyelési eljárásokat egyre szélesebb körben felváltó technikai eszközök kínálata az idő előrehaladtával nagyobb és nagyobb lesz. A technika fejlődésével az első pontos ivarzásdetektáló eszközök az állatok nyakába vagy lábára helyezhető transzponderek voltak. Időközben több cég, köztük a Holstein Genetika Kft. partnere, a CowManager nevű holland cég is sikeresen fejlesztett ki fülbe helyezhető jelzőberendezéseket.
Ma ezek a füljelzők számítanak a legmodernebb megoldásnak. A CowManager által kínált füljelző azért különleges, mert nemcsak az állat aktivitásának növekedését, hanem a testhőmérséklet változását is alapul veszi az ivarzásdetektálás során. Ezáltal sokkal pontosabbá válik az ivarzók megtalálása, valamint az úgynevezett „csendes ivarzás” is észlelhető. Az ivarzásjelzés modul mellett a takarmányozásról és az egészségi állapotról is nagyon hasznos információkat kaphatunk.
A CowManager által egy „harmadik szemet” kapunk, mely folyamatosan figyeli az állományunkat. Értékelhetjük a döntéseink okozta változások eredményét, átfogó képet kaphatunk állataink mindennapi életéről. A manapság egyre inkább tért hódítómesterséges intelligencia egy nap majd ezen a területen is segíthet.
Az adatfeldolgozásban és kiértékelésben rejlik a legnagyobb potenciál. Nagy feldolgozó-kapacitásának köszönhetően az adatelemzéseket és értékeléseket követően akár protokollokat is javasolhat, vagy az adatokból előrejelzéseket is készíthetünk. Különösen fontossá válhat ez a nagy létszámú állományok esetében, hiszen azok különös előnye a rendkívül tömeges adatbázis.